Valimiskulud alla!

Mai lõpus toimunud noorsotside volikogu koosolekul peatusime pikemalt ka erakondade rahastamise teemadel. Arutelu oli pikk ja põnev, mille tulemusena tulime välja ka enda ettepanekutega, kuidas erakondade kulutusi vähendada. Meie sooviks on vähendada erakondade rahavajadust, mis peaks vältima ka kiusatust kasutada tundmatust kohast pärit raha.

Kes meist poleks tundnud tüdimust valimiseelsel ajal, kui enamus telereklaame on erakondade omad, millest pooltes veel üksteist maha tehakse? Telereklaam on kõige kallime reklaamiliik, mille piiramine aitaks oluliselt kokku hoida valimiskulutusi. Meie ettepanekuks on kehtestada piirang, et ühes tunnis tohib üks poliitiline jõud näidata vaid kuni 30 sekundit reklaame. See vähendab otseselt reklaamieelarve suuruse ja valimistulemuste vahelist seost.

Mitmetes omavalitsustes antakse maksumaksja raha eest välja kohalikku ajalehte. Noorsotside ettepanek on, et kõik erakonnad peaksid saama võimaluse tutvustada nendes oma valimisplatvorme ja seisukohti. Reeglite seadmisel saab siinkohal kasutada rahvusringhäälingu kogemust, kes on taolise asjaga juba aastaid kokku puutunud. Usun, et palju kasulikum ja huvitavam oleks valijatel lugeda erinevate kandidaatide arvamuslugusid ja seisukohavõtte, kui ainult konkreetsete omavalitsustejuhtide pöördumisi oma valijatele.

Lisaks sellele leiame, et tuleks kehtestada ka selged mahupiirangud poliitilisele välireklaamile. Siinkohal saame võtta hea kogemuse Euroopast, kus on nii mõneski riigis kasutatud varianti, kus on erakondadele kindlaks määratud tahvlid, kus kõik parteid oma reklaame võrdselt näidata saavad.

Muidugi tuleks selle kõige kõrval kehtestada valimiskuludele ka ülempiir. Toetame Sotsiaaldemokraatide fraktsiooni poolt Riigikokku jõudnud ettepanekut, milles on valimiskulude ülempiiri ettepanekuks 400 000 eurot.

Erakondi rahastatakse hetkel riigieelarvest, kuid erakondadel on vaba voli selle kohta, mis selle rahaga peale hakatakse. Meie ettepanekuks on, et erakondade tegevustoetuse kasutamise osas võiks olla kohustuslikuks osaks poliitikaanalüüside koostamine, liikmete koolituskulud jms. See tagaks, et erakonnad panustavad ka oma liikmete koolitamisse, oma poliitikate analüüsimisse ja erakonna arendamisse.

Selleks, et vähendada poliitnoorte sõltuvust parteist, võiks tegevustoetuses olla ette nähtud ka kindel osa erakonna noorteorganisatsiooni toetuseks. See vähendaks poliitnoorte sõltuvust oma emaerakonnast ja selle keskkontori tahtest. Taoline tegevustoetus aitab peale kasvatada uut poliitikute põlvkonda, kes ei karda sekkuda või võidelda oma maailmavaate ja väärtuste eest.

Ideaalseid lahendusi erakondade rahavajaduse vähendamiseks ei ole, kuid oleme kindlad, et need meetodid aitaks sellele suuresti kaasa.

See sissekande postitati kategooriasse Poliitika, Valimised. Lisa otselink järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Tere e-posti aadress ei avaldata. Vajalikud väljad on märgitud: *

*


*

Kasutada saab järgmisi HTML märksõnu: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>