Õppetoetustest, Taavi-Matist ja tudengi häälest

Kas Sa Taavi-Matit tunned? Mina igatahes tunnen ja tahan Sulle temast veidi rääkida. Taavi-Mati õpib Tallinna Ülikoolis esimesel kursusel Riigiteadusi. Kuna tema eksamitulemused olid piisavalt head, siis õnneks riigieelarvelisel kohal ja oma õpingute eest Taavi-Mati õppemaksu ei tasu. Ometi ei olegi nii lihtne toime tulla.

Taavi-Mati on pärit väikesest kohast Pärnumaalt- Varblast ja tal on kaks nooremat õde. Tema ema on Varbla koolis õpetaja ja isa töötab bussijuhina. Seega pole pere sissetulek just kõige suurem, aga kuidagi tullakse toime. Taavi-Mati ise elab Tallinnas ühiselamus, kus jagab tuba veel kahe tudengiga.

Millele siis Taavi-Matil raha kulub? Ühikakoha eest maksab ta 45 eurot, millele lisanduvad kommunaalmaksed. Talvekuudel oli see kokku kuni 85 eurot. Toidu osas tuleb olla kokkuhoidlik ja noormehed üritavad ikka ühiselt süüa teha – nii tuleb soodsam. Nädalas kulub Taavi-Matil toidule kuskil 8-9 eurot, mis teeb kuu peale kokku kuskil 35 eurot. Taavi-Mati on harjunud ka aastaid trenni tegema, mistõttu kulutab ta raha ka jõusaali peale – seda 15 eurot kuus. Korra kuus kulub raha ka koduskäimisele. Seda tahaks ta teha tihedamini, kuid rahakott seab piirangud – bussipilet edasi-tagasi maksab 16 eurot.

Juba need kulutused kokku teevad ühe kuu peale kokku 151 eurot. Siia lisanduvad ju veel ka riided, hügieenitarbed. Ja mõnikord tahaks ju endale väljaskäimist ka lubada? Taavi-Mati teab, et tudengielu ei ole odav. Ela kui kokkuhoidlikult Sa tahad. Lihtne see pole. Samas on ta kooli kõrvalt ka tööd otsinud, kuid on raske midagi erialaga seotut leida – öösel mõnes pubis töötamisest on ta siiani üritanud hoiduda. Öine graafik annaks ränga hoobi tema õpingutele.

Tuleb tuttav ette? See on tegelikult reaalsus. Haridus- ja Teadusminister Jaak Aaviksoo on öelnud, et kõik tudengid, kes täidavad sajaprotsendilselt õppekava, hakkavad saama 135 euro suurust toetust. Aga kas sellega elab ära? Ei. Selle eest saab vaevalt makstud ühikakoha ja toidu eest, kui sedagi. Tudeng, kes ei saa loota oma vanemate abile, jääb aga siin hätta. Ainult sellest ei piisa. Ministri plaan ei aita majanduslikult keerulises olukorras tudengeid. See ei ole kõrgharidusreform, mis lubaks reaalselt ka õpingutele pühenduda.

Täna on Riigikogus noorsotside õppetoetuste eelnõu, mille algatas Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsioon. Meie eelnõu näeb ette lihtsa põhimõtte: sarnaselt ministriga, näeme ette põhitoetuse kõikidele tudengidetele, kes täidavad õppekava sajaprotsendilselt. Neile tudengitele, kes on halvemal majanduslikul järjel, näeme ette täiendavat toetust, mida makstakse kõikidele, kes täidavad õppekava vähemalt 75% ulatuses ja kelle leibkonna sissetulek jääb alla kehtestatud miinimumi. Ühesõnaga, saaksid toetust kõik need, kes seda õppimiseks vajaksid. Põhitoetus ja lisatoetus annaksid koos kokku miinimumpalga, millega on võimalik toime tulla.

Kvaliteetne haridus peab olema kättesaadav kõikidele võimekatele tudengitele hoolimata noore majanduslikust olukorrast. Oleme veendunud, et sotsiaalse ebavõrdsuse kahandamise kõige lihtsam viis on haridusse investeerimine.

Kahjuks on minister juba välja öelnud, et meie eelnõud ta ei toeta. Ja on arvata, et ka Riigikogu saalis hääletavad täna koalitsioonierakonnad – Reformierakond ja IRL – selle eelnõu vastu. Nende lahendus on oodata. Kõrgharidusreform on vastu võetud, valitsuse õppetoetuste eelnõu aga alles seisab. Parimal juhul jõuab Riigikogu saali septembris. Halvemal juhul veelgi hiljem. Senikaua elavad aga noored teadmatuses. Mis siis edasi saab?

Selleks, et Riigikogule meelde tuletada, kuidas tudengeid selle reformi kavandamisel ja läbiviimisel kuulatud ei ole, viime kõikidele Riigikogu liikmetele täna pärast istungit kingituse – kingime neile cd, kuhu on peale lindistatud tudengi hääl. Signaal, mis kõlas Riigikogu ees kõrgharidusreformi vastuvõtmisel, kuid mida ometi kuulda ei võetud. Ehk see koputab veidi nende südametunnistusele…

Mida Sina teha saad? Siin samas on tudengi hääl, mille ka plaadile panime – häiriv, nõudlik ja vali. Levita seda linki facebookis ja mujal, kui märki sellest, et Sa ei ole rahul toimuvaga. Veel parem- lisaks levitamisele postita see ka mõne Riigikogu liikme seinale facebooki või saada talle e-mailile, kui nad on otsustanud meie õppetoetuste eelnõud mitte toetada.

Tudengi hääle leiad siit: youtu.be/atnmlSUsJWc

Kui vähegi aega on, tule koos meiega täna Riigikokku istungit jälgima. Näitame oma kohalolekuga, mida me asjast arvame. Istung algab kell 10 ja ootame Sind täna kell 9.45 Riigikogu ees.

Ja Taavi-Mati noorem õde Kertu on nõutu. Ta on lõpetamas gümnaasiumit, aga kas kõrgharidusreform lubabki tal enam ülikooli matemaatikat minna õppima, nagu tema unistuseks on?

See sissekande postitati kategooriasse Noored, Poliitika, Üliõpilased. Lisa otselink järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Tere e-posti aadress ei avaldata. Vajalikud väljad on märgitud: *

*


*

Kasutada saab järgmisi HTML märksõnu: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>