E-suitsetamist reguleeriv seadusandlus tuleb korda teha

photo (1)

Selle aasta kevade lõpus muutis Tallinna Teeninduskool oma sisekorraeeskirja, et keelata kooli territooriumil e-sigaretide suitsetamine. Lisaks sellele on viimasel ajal räägitud sellest kui tervislikumast alternatiivist tavasigarettidele. Pea igas lennujaamas vaatab vastu e-sigareti promolett ja kuulutused nende müügiks on üleval lausa kaubanduskeskuse väliseinal. Raadiost jooksevad reklaamid, mis lubavad e-sigareti tarbijale ilusamat ja glamuursemat elu.

Hoolimata sellest, et tegemist on vähem tervist kahjustava alternatiiviga tavasuitsetamisele, on asjal ka oma varjupool. Kuna e-sigareti näol ei ole tegemist tubakatootega, siis ei ole nende reklaamimine, äritsemine ega ka tarbimine seadusega reguleeritud. Vastavalt Tervise Arengu Instituudi poolt läbi viidud uuringule on e-sigareti tarbijad valdavalt just nooremad inimesed vanuses 16-34 aastat.

Elektrooniline sigaret on muutunud väga populaarseks just noorte seas. Seda tarbivaid noori võib kohata nii koolis, bussis kui ka kaubanduskeskuses. Sotsiaalmeedias riivavad silma pildid, kus 16-17 aastased noored poseerivad e-sigaretiga või on uhked selle üle, et neile see kingiti. Tegemist on viimase aja moeröögatusega, mis hakkab vaikselt paljude noorte jaoks muutuma igapäevaseks tarbeesemeks.

On alust arvata, et e-sigareti tarbimisest tavasuitsetamiseni on ainult üks samm. Eestis ei ole nikotiini sisaldavate kapslite müügiluba veel keegi taotlenud, mistõttu ei ole seaduse mõistes tegemist ka tubakatootega. Kuigi vastavaid uuringuid tehtud ei ole, on ilmselt tõenäoline, et noor, kes on alaealisena tarbinud e-sigaretti hakkab tulevikus suurema tõenäosusega tavasigarette suitsetama kui noor, kes seda tarbinud ei ole.

Hoolimata sellest, et e-sigareti tubakatoodete alla ei kategoriseerita, peaks sellele kehtima sarnane seadusandlus. Tuleb keelata reklaam, avalikes kohtades suitsetamine ning mitte lubada nende tarbimist ka alaealistele hoolimata sellest, kas e-sigaret sisaldab nikotiini või mitte. Selle asemel oleks Eestis kiiremas korras vaja kampaaniat, mis teavitaks inimesi ka e-sigaretiga kaasnevatest ohtudest ja riskidest.

Avaldatud ajalehe Sotsiaaldemokraat august 2013 numbris

See sissekande postitati kategooriasse Noored, Poliitika märksõnadega , . Lisa otselink järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Tere e-posti aadress ei avaldata. Vajalikud väljad on märgitud: *

*


*

Kasutada saab järgmisi HTML märksõnu: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>