Linnapeakandidaat Piret Hallik-Sass

Piret-Hallik-SassEttevõtja, turundus- ja arendusprojektide konsultant
Pärnu- ja Läänemaa turismivaldkonna arendaja
Kunstnik ja loomemajanduskoostöö algataja
Jääfestivali algataja ja korraldaja
Haapsalu festivalide alusepanija

Töökogemused:
Tallinna Ülikooli õppejõud
Turundusjuht ja krediidikomitee liige panganduses
Haapsalu linnavalitsuse liige
Ajalehe kujundaja ja toimetaja

Piret Hallik-Sass: „Linna tuleb valitseda perspektiivitundega!“

Pärnu linna valitsetakse neliaastaku kaupa. Linna arengule on oluline pikem perspektiiv. Seetõttu oleme oma programmis vaadanud aastasse 2020 ning kirjeldanud tegevusi, millega suurendada linna konkurentsivõimet. Nelja lähema aasta jooksul keskendume neist Pärnu jaoks olulisemale – aastaringset sissetulekut pakkuvate töökohtade loomisele.

Pärnu on korda saanud rahaasjad, kuid vähe on hea palgaga töökohti. See sunnib inimesi lahkuma. Rahvaloenduse andmetel töötas üle 2500 pärnaka Soomes ja 1500 Tallinnas-Harjumaal. Suurim on väljaränne noorte hulgas, kellel ei ole piisavalt rakendust. Meie eesmärk on tuua tagasi mujale tööle läinud pärnakad. Selleks on vaja luua 4000 uut motiveerivat töökohta. Linn peab olema siin algataja ja eestvedaja.
Töökohtade tekkeks seame linna juhtides eesmärgi tuua Pärnusse riigitöökohti ning menetleme töökohti loovate ettevõtete taotlused nädalaga.

Noored lähevad mujale haridusteed jätkama, mille järel on neil keeruline leida kodulinnas töö- ja elukohta. Noorte tagasi koju pöördumise soodustamiseks loome koos koolide ja ettevõtetega stipendiumid, korraldame praktikavõimalused ning arendame munitsipaalelupindasid.

Ettevõtlikkuse kasvatamiseks viime ettevõtlusõppe põhikooli, loome aastaringse õpilasmaleva, aitame arendada äriideid ja kaasata nende ellurakendamisse riskiinvestorid.

Linna juhtides algatame koostöö kõrg- ja kutsekoolidega atraktiivsete erialade loomiseks ning ettevõtetele vajalike spetsialistide koolitamiseks.

Nutika ettevõtluse arenemiseks loome IT-ettevõtete keskkonna kesklinnas, teeme munitsipaaläripindade auditi ja laiendame nende valikut.

Atraktiivne elukeskkond Pärnus tõmbab ligi kõrgepalgalisi kaugtöö tegijaid. Seetõttu toome enam esile Pärnu sobivuse kaugtööks ning soodustame kaugtöökohtade teket kaugtöökeskuse loomisega.

Hooajalistest töökohtadest püsitöökohad

Elanikkonna vananemine ja liberaalne Euroopa terviseturg soosivad Pärnus väljakujunenud heaolu- ja terviseteenuste arengut ning tehnoloogiaettevõtete jõudmist Pärnusse.

Positiumi uuringu andmetel suudab Pärnu teenindada juulis ligi 60 000 väliskülastajat, kes ööbivad siin vähemalt ühe öö. Talveperioodil langeb see arv alla 10 000.

Püsitöökohtade tekkeks elavdame madalhooaega ja toetame sel ajal toimuvaid sündmusi, aitame arendada madalhooaja teenuseid ja huvialaturismi.

Kuurordihüved linnaelanikele kättesaadavaks

Pärnu elanik peab end kuurordis tundma kui oodatuim külaline. Ehkki Pärnu puhke- ja heaolumajanduse ettevõtjad on siin olulised tööandjad, tuleks neil just madalhooajal pakkuda püsielanikele soodsamaid teenuseid. Näeme, et koostöös puhkemajanduse ettevõtetega saab linn kuurordi heaolu- ja terviseteenused teha linnaelanikele kättesaadavamaks. Enim võidavad kuurordi kvaliteetsetest terviseteenustest eakad.

Töötame koos ettevõtetega välja madalhooaja sooduspaketid linnaelanikele ning aitame arendada pärnakatele suunatud teenuseid. Liidame linnaelanike kuurordipaketti kultuurisündmused ning huvialategevused.

Korraldame paremini ühistranspordi, toome rattateed ka kesklinna, loome juurde turvatud rattaparklaid ning „sõida ja pargi“ teenuse. Koostöös Pärnumaa Omavalitsuste Liiduga loome ühistranspordikeskuse, et parandada ühendust maakonnaga ning pikendada linnaliine Audrusse, Saugasse ja Uulu.

Hea haridus tagab konkurentsivõime

Pärnu saab oluliselt suurendada siin õppivate ja õpetavate inimeste hulka, sest õpitöö toimub turismi madalajal.

Pärnu probleemiks on segadusttekitavad muutused üldhariduses, linna vähene osalus ning kasutamata võimalused huvi-, kõrg- ja kutsehariduses. Stabiilse arengu tagamiseks jääme üldhariduse puhul tehtud otsuste juurde ning algatame aktiivse koostöö koolide, ettevõtete ja huvikoolide vahel. Korraldame paremini lastehoiu, jõudes iga lapseni.

Toome huviharidust rohkem kooli. Nii on kool huvitav ja laps hoitud. Toetame vajadusel perekondi, et iga laps saaks osaleda huvialaringis. Hoolitseme laste koolirõõmu ja tervise eest, lahendades erivajadustega ja puudustkannatavate laste vajadused ning rakendades lastekaitset, viime gümnaasiumis sisse tasuta koolilõuna ning kontrollime toidu kvaliteeti. Tõstame lasteaiaõpetajate ja haridusasutuste abipersonali palka.

Õppurite ja õpetavate inimeste arvu suurendamiseks asume koos ettevõtjate ning kõrg- ja kutsekoolidega kujundama kõrg- ja kutseõppe sisu, soodustame uute erialade ja õppekavade loomist, asutame fondi, millest rahastada linnale vajalikke tudengite läbiviidavaid uuringuid. Aitame kõrg- ja kutsekoolidel luua praktikabaase, et kindlustada lõpetajatele töökohad.

Koostöö ja apoliitiline juhtimine

Seni ei ole linna juhtimisel piisavalt kasutatud koostööd huvitatud osapooltega. Näiteks tihedamas koostöös MTÜdega saab parandada linna heakorda, korraldada lastehoidu, eakate hooldust ning huvitegevusi, arendada linnaosasid.

Linna juhtimine peab olema professionaalne. Seetõttu valime abilinnapead avalikul konkursil ning viime läbi linnavalitsuse töötajate koosseisu sõltumatu auditi ja sellel põhinevad muutused. Et Pärnu kodanikud saaksid linna juhtimisel sõna sekka öelda, selleks korraldame sõltumata valimistulemustest kaks korda aastas osaluskohvikuid, millega alustame juba nüüd.

Näen, et Pärnul on perspektiivi olla aastaringselt toimekas.