Sajaprotsendiliselt Paide linnale kuuluv OÜ Paide Elamuhooldus on juba mitmendat aastat kahjumis. Selles olukorras tuleb linnal kas oma tütarettevõte tõsiselt reanimeerida või ta hoopiski maha müüa ja saadud raha eest toetada korteriühistute teket seni Elamuhoolduse hallata olnud majades.
Vaatamata viimase kahe majandusaasta negatiivsele tulemile, mil Elamuhoolduse kulud ületasid tulusid enam kui 11000 euroga (viimasel viiel aastal on summeeritud tulem olnud lausa ligi 30 000 euroga miinuses), on ettevõtte netovaraks siiski ligi 200 000 eurot. Koos pea miljoni euro suuruse rahavooga, mis igal aastal ettevõttest läbi käib, on ta potentsiaalsetele investoritele võrdlemisi ahvatlev projekt. Elamuhoolduse müümine oleks märkimisväärseks abiks ka Paide linna eelarvele, mis järgnevatel aastatel lausa januneb investeeringuraha järele.
Elamuhoolduse põhitegevus on tegelikult ei midagi enamat kui tavaline kinnisvarahooldus: kortermajade toimimise ja kinnistute korrashoiu tagamine – et talvel oleks lumi lükatud, suvel muru niidetud ja prügi koristatud. Samuti vahendatakse korteriomanikele teenusepakkujate kommunaalkulusid. Enamik kortermaju on moodustanud korteriühistud ning selle kõik juba ammu enda õlule võtnud. Nad korraldavad ise oma kinnistu haldamist ning planeerivad investeeringuid.
On tõsiasi, et ühistud on suutnud efektiivsema majandamise abil oma kulusid vähendada. See võimaldab kas õueala, parklat ja hoone tehnosüsteeme korrastada või hoopistükkis elamu soojustada. Sama tendents ei ole omane mitte ainult Paidele, vaid kogu Eestile. Vähetähtis pole ka see, et korteriühistutele on oma abikätt ulatamas KredEx, kelle toel on üle Eesti paljudes korterelamutes parandatud elukeskkonda ning märgatavalt küttekulusid kokku hoitud.
Ainus Paide Elamuhoolduse „präänik“ on tasulised juhatuse ning nõukogu liikmete kohad, mis teevad meelehead sinna määratud võimuerakondade liikmetele ja millele kulub aastas ligemale 30 000 eurot.
Kahjumi kõrval ei tee Elamuhooldusele au ka see, et inimesed ei ole ettevõtte ärikultuuri ning teenuse kvaliteediga just ülemäära rahul.
Nagu viimased aastad on näidanud, siis ei ole tegelikult ühtki teenust, mis jääks linnakodanikele osutamata, kui Elamuhooldus kas tervikuna või siis osaliselt eraomanikele maha müüa. Kindlasti on ettevõtjaid, kellel on nii initsiatiivi kui ka ideid, kuidas firma 21. sajandile omaselt tööle panna ja lõpuks kasumlikuks muuta.
Reeglina on eraomanikele kuuluvad ettevõtted märksa tõhusamalt majandatud kui munitsipaal- või riigiomandis olevad. Inimestel ei tasu karta, et ettevõtte mahamüümise järel hakkavad hinnad tõusma. Jah, omanikud soovivad ehk saada 10-protsendilist kasumimarginaali, aga uus äri- ning juhtimismudel võib majandamise efektiivsust parandada pea 20 protsendi võrra. Sel juhul oleks ruumi kas hindade langetamisele kümnendiku võrra või teenuse kvaliteedi tõusule. Spekuleerides, et Elamuhooldus õnnestuks erastada näiteks poolteist korda kallimalt kui on hetkeseisuga ettevõttesse akumuleeritud netovara, oleks tegu sisuliselt samaväärse summaga, millega Paide linn plaanib sel aastal rekonstrueerida Pärnu tänavat Keskväljakust kuni Tööstuse tänavani, või kui riigihankel hinnad soodsamad on, siis ehk pisut kaugemalegi. Elamuhoolduse müügil korral, jättes kõrvale eeldatava korteriühistute jõuliseks arendamiseks suunatava summas, saaks rekonstrueerida näiteks Tallinna tänavat, kõnniteid või Pärnu tänavat märksa suuremas ulatuses kui vaid Keskväljakust Tööstuse tänavani.
Täna on Paide linnal Elamuhoolduse omanikuna käed-jalad osaliselt seotud – isegi kui hooldustasu tõstmine oleks põhjendatud, et teha hädavajalikke investeeringuid ning parandada teenuste taset ning ettevõtte efektiivsust, siis on seda ääretult keeruline teha just poolpoliitilise juhtimismudeli tõttu. Kes tahaks valimisaastal, või ka aasta varem või hiljem, tõsta kodukulusid? Ei keegi. Just seetõttu jäävad paljud küsimused õhku ning probleemide lahendamine lükkub aina edasi. Selge on aga see, et senisel viisil jätkamine pole jätkusuutlik.
Kuna ettevõtte arengut pole tänastes oludes kusagilt paistmas, tuleb Elamuhoolduse toimimine üksipulgi lahti harutada ning analüüsida erinevaid võimalusi. Nagu öeldud, näen ühe variandina, et ettevõtet hakatakse majandama uutel alustel, mis aitab ta kahjumist välja tuua. Miks mitte ei võiks Paide Elamuhooldus sarnaselt kogu maakonda oma tegevust laiendanud ASiga Paide Vesi, laiendada oma tegevusvaldkonda ka väljapoole Paide linna ning panna õlg alla ka näiteks valdade elamumajanduse korraldamisele. Kuid tõsiselt tuleb kaaluda ka ettevõtte mahamüümise või osalise erastamise teed. See lubab jõuliselt toetada korteriühistute teket, mis on end tõestanud kestliku ning tõhusa korterelamute majandamise vormina.
Kulno Klein
Paide linnavolikogu liige