Triin Kaaver: Miks, kuidas ja kas valida?

15. oktoober 2017. See on pühapäev. Võiks ehk öelda ka püha päev, sest samal päeval toimuvad Eesti kontekstis võrdlemisi põhjapanevad valimised. Esimest korda ajaloos on Eestis üle 16-aastastel noortel võimalik tulla valimiskasti juurde oma häält andma. Samuti on tegemist päevaga, kus noorte hääl on kandvam kui kunagi varem, sest haldusreform saab oma lõpuakordi ja valitakse suure Elva valla valitsejad.

„Okei? Noo ja siis?“ küsid Sa minult praegu. Luba mul oletada. Sind ei huvita üldse  poliitika. Veel vähem huvitab Sind tulevane Elva vald, kus Sinu vajadustega niikuinii ei arvestata. Valitsejad nii ehk nii ju ei tea, mis noori huvitab ja mida nad oluliseks peavad. Sa ei taha osaleda räpastes poliitmängudes ja olla osaline valimistel, mis Sind ei puuduta ja Sinu hääl ei loe ka midagi. Ja üleüldse, mis kasu Sa õige sellest valimiskasti juurde minekust või mõnest klikist e-riigis saad?

Kui Sind ei huvita, siis äkki huvitub Sinu vanaema parematest sotsiaalteenustest. Kui Sind ei huvita siis võib-olla soovib Su õde saada lasteaiakohta. Kui Sind ei huvita, siis ehk Su sõber ei saa tegeleda oma armastatud spordialaga, sest puudub transport. Mõtle veidi. Kui Sulle tundub, et ükski kandidaat ei kõnele Sinu keeles või ei paku mida Sina vajad või tahad, siis ehk pakub neist keegi olulist Sinu lähedastele. Alati ei pea tegema valikuid enda pärast ja kasusaamise eesmärgil, valikuid võib teha lähedaste heaks. Sellegipoolest julgen arvata, et ka Sinu jaoks on olulisi teemasid, mille üle kodukohas arutelusid pidada ja kuidas saaks Sinu jaoks olulisi muutusi ellu viia.

Kui me räägime poliitmängudest, siis on olemas inimesi, kes neid ei mängi. Tegelikult ka, oma silmaga olen näinud. Seega kui tuleb see päev, mil seisad valimiskabiinis või vaatad e-riigis ringi ja näed etteantud nimekirju, siis leia sealt just see nimi, kes ei seostu Sulle võimumängudega. Just kohalikel valimistel on kõige suurem tõenäosus leida nimekirjast oma naabritädi, tuttav lillemüüja või kultuuritegelane, kelle teod kogukonna heaks on Sulle meelde jäänud. Leia sealt oma õpetaja, sõber või tuttav, kelle mõtetesse ja tegudesse Sul on usku. Nii annad oma hääle inimesele, kes hoidub tekitamast tühjast tüli ja nii loeb ka Sinu hääl. Samuti loeb Sinu hääl sellele inimesele, kellele oled otsustanud selle anda. Minu jaoks ja iga Sotsiaaldemokraatliku erakonna nimekirjas kandideeriva inimese jaoks on suur au ja privileeg saada Sinu usaldus ja hääl. Sinu hääl motiveerib meid tegutsema. Sinu hääl on meie teotahte allikas ja kinnitus, et teeme õiget asja. See tähendab, et me ei ole üksi selles, millesse me usume ja milliseid võimalusi me Elva vallas näeme.

Kui olen saanud Su nüüd veidi mõtlema, siis toon esile ka Sinu võimalused valimiseks. Elva valla valmistel osaleb kuus nimekirja, neist 3 erakonda (Sotsiaaldemokraatlik Erakond, Reformierakond ja Keskerakond) ja 3 valimisliitu (Elvamaa Esimesed, Elva Vallakodanik ja Ettevõtlikud). Enamikel nimekirjadel on olemas oma Facebooki leht, kus on kirjas nimekirjas kandideerivate isikute nimed, nimekirja tegemised ja ideed. Otsi, vaata ja mõtle, kellele ja miks oma hääl anda, sest Sinu võimalused hääletamiseks avanevad varsti.

Elektrooniliselt on Sul, hea noor, võimalik hääletada kuni 11. oktoobrini. 9.oktoobrist kuni 11. oktoobrini saad eelhääletada kõikides jaoskondades nii kodukohas kui väljaspool kodukohta. 15. oktoobril saad häält anda ainult oma jaoskonnas http://elva.kovtp.ee/valimisjaoskond  alates  hommikul kella 9.00 kuni 20.00 õhtul. Ole hea ja leia endale see sobiv hetk hääle andmiseks – elekrooniliselt või hääletussedelil. Kui mitte varem, siis näeme 15. oktoober 2017 valimiskasti juures!

Rubriigid: Uncategorized. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga


*